تجهیزات موردنیاز پاورلیفتینگ

مقدمه:

هر ورزش احتیاج به تجیهیزات خاص خود  دارد و طبیعتا پاورلیفتینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست در ادامه این مقاله به معرفی تجهیزات و علی الخصوص پوشش ورزشکاران پاورلیفتینگ خواهیم پرداخت و قوانین آن را بیان خواهیم کرد.

لباس پاورلیفتینگ:

لباس پاور لیفتینگ به طور معمول در نوع حمایت کنند و معمولی طراحی میشود.در این بخش به توضیح لیاس های حمایت کننده خواهیم پرداخت. اما لباس هاس حمایت کننده چیست؟

لباس های حمایت کننده لباس های تایید شده از طرف شرکت های معتبری هستند که استفاده از آنها در مسابقات پاورلفیتینگ و پرس سینه با تاییدیه کمیته فنی مسابقات صورت میگیرد.اما لباس های ساده تقریبا شبیه به دوبنده های معمولی است که احتیاجی به تایید کمیته فنی مسابقات ندارد.

 

شرایط لباس پاورلیفتینگ:

لباس پاورلیفتینگ باید به صورت یک تکه و تک لایه و فاقد هرگونه وصله باشد.سایز آن متناسب با بدن ورشکار طراحی شده باشد و باید آستین ورزشکار را این لباس بپوشاند. استفاده از هر رنگی برای این لباس در مسابقات بلامانع است.

نکته دیگری که درباره ی لباس پاورلیفتینگ قابل ذکر است این است که درج نام ورزشکار ، ملیت ورزشکار و یا اسپانسر مالی روی لباس ورزشکار بلامانع است.

قطر لباس یک ورزشکار پاورلیفتینگ نباید بیشتر از  5 سانتی متر باشد.

تجهیزات جانبی پاورلیفتینگ:

در مسابقات پاورلیفتینگ هر ورزشکار می تواند تعدادی تجهیزات جانبی به همراه خود داشته باشد اما باید قبل از استفاده از آن تجهیزات این تجهیزات به تایید کمیته فنی برسد.این ملزومات شامل، کفش، جوراب، زانوبند، شورت، کمربند، باندهای حمایتی، و مچ بند است که در ادامه مقررات استفاده از آنها در مسابقات خواهیم پرداخت.

شورت ورزشی:

جنس این شورت باید از ترکیب نخ و پلی استر باشد و میبایست در در هنگام وزنه زدن و مسابفات در زیر لباس ورزشکار پوشیده شود. استفاده از شورت پلاستیکی در هنگام مسابقات برای ورزشکار ممنوع است.

 جوراب ورزشی:

چوراب ورزشی که در پاورلیفتینگ استفاده میشود از هر جنسی می تواند باشد اما باید تا زیر زانوی ورزشکار را پوشش دهد.ضمن اینکه استفاده از جوراب در هنگام مسابقات پاورلیفتینگ اجباری است و استفاده از جورابهای تنگ در هنگام مسابقات ممنوع است.

کمربند:

استفاده از کمربند دز حین مسابقات اختیاری است اما باید کمربند از جنس چرم یا وینیل باشد و قابلیت کشسانی نداشته باشد.و هرگونه لایه گذاری که سبب افزایش نیرو یا حمایت ورزشکار در طول مسابقات شود ممنوع است.

 

کفش:

یکی دیگر از تجهیزاتی که حتما باید در ورزش پاورلیفتینگ استفاده شود کفش است ، استفاده از کفش های بسکتبال یا حتی چکمه های ورزشی بلامانع است اما ارتفاع کفی کفش نباید بیشتر از 5 سانتی متر باشد.

مچ بند:

مچ بند نباید بیشتر از 1 متر طول و 8 سانتی متر عرض داشته باشد و هرگونه دوخت و نواردوزی باید در طول 1 متر مچ بند باید انجام شده باشد.

زانوبند:

بایستی 2 متر طول و در حدود 8 سانتی متر عرض داشته باشدو نباید بیش از ۱۵ سانتیمتر از بالای زانوها و همچنین ۱۵ سانتیمتر از زیر زانوها را بپوشاند و طول پوشش زانوها نبایستی بیش از ۳۰ سانتیمتر باشد. همچنین استفاده از زانوبندهایی که در ساخت آنها از مواد پلاستیک غیر طبیعی که قابلیت کشسانی دارند و استفاده از زانوبندهای ۲ تیکه در مسابقات ممنوع است.

 

سخن پایانی:

در ورزش پاورلیفتینگ همانند دیگر ورزش ها نیازمند تجهیزات خاصی هستیم که این تجهیزات شرایط و قوانین خاص خود را دارند در بالا مهم ترین تجهیزات و قوانین ایتفاده از آنها شرح داده شد برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه پاورلیفتینگ به لینک زیر مراجعه کنید.

تارنمای رسمی اتحادیه پاورلیفتینگ ج.ا.ا

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن