معرفی اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران

معرفی اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران

مقدمه:

پاورلیفیتینگ یا ورنه برداری قدرتی محبوبیت بسیار زیادی در ورزش های قدرتی دارد، این ورزش شامل سه حرکت ددلیفت ، اسکوات و پرس سینه است اتحادیه پاورلیفیتینگ جمهوری اسلامی زیر نظر فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام جمهوری اسلامی ایران در کشور به ساماندهی و شناخت استعدادها در رشته پاورلیفیتینگ می پردازد همچنین این اتحادیه با اعزام ورزشکاران این رشته به مسابقات مختلف تاکنون منشا افتخارات زیادی برای میهن عزیزمان بوده است.

 

معرفی ورزش پاورلیفتینگ:

بدنسازی و پرورش اندام همواره یکی از محبوب ترین از رشته های ورزشی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان بوده است ، همان طور که اشاره شد پاورلیفتینگ یا وزنه برداری قدرتی از زیر مجموعه های این رشته ورزشی محسوب می شود.که شامل سه حرکت اسکات ، دد لیفت و پرس سینه است. پاورلیفتینگ نیز انواع مختلفی دارد که پاورلیفتینگ کلاسیک یکی ار انواع آنهاست ، از انواع دیگر پاورلیفتینگ می توان به پاورلیفتینگ با لوازم (equipped) اشاره کرد.

 

 

تاریخچه پاورلیفتینگ در جهان:

پاورلیفتینگ به طور غیر رسمی در اواسط دهه 1950 میلادی در آمریکا و انگلستان شروع شد و در آن ایام مواد مسابقات شامل جلو بازو با هالتر، پرس سینه و اسکوات بود. در سال 1973 فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ تأسیس و بر تعداد کشورهایی که به عضویت این سازمان جهانی در آمدند به سرعت افزوده شد. اولین مسابقات جهانی در سال 1971 در آمریکا برگزارشد و تا سال 1975 که مسابقات جهانی در انگلستان برگزار شد، آمریکا هر ساله میزبانی مسابقات را بر عهده می گرفت.

تاریخچه پاورلیفتینگ در ایران:

در ایران از سال 1375 مسابقات پاور لیفتیـنگ قهرمانی کشور با حمایت و شناسایی رسمی این ورزش توسط فدراسیون وزنه برداری وقت، در شهر اراک برگزار شد،اولین دوره مسابقات تک حرکت پرس سینه کشور در شهر رشت در سال 1378 برگزار شد.تا سال 1383 مسئولیت پاور لیـفتینـگ و پرس سینه به عهده فدراسیون وزنه برداری بود و پس از آن و با تصویب سازمان تربیت بدنی از فدراسیون وزنه برداری جدا و یک فدراسیون مستقـل به نام فدراسیون پرورش اندام و پاورلیفـتینگ تشکیل شد. اولین بار سرپرستی فدراسیون پرورش اندام و پاورلیفـتینگ با آقای پور علیفرد بود و پس از تشکیل مجمع عمومی فدراسیون آقای پور علیفـرد با رأی اکثریت به ریاست فدراسیـون جدید التأسیس پرورش اندام و پاورلیفـتینـگ انتخاب شد.

 

افتخارات پاورلیفتینگ ایران:

همانطور که اشاره شد در اواسط دهه هفتاد مسابقات پاورلفیتینگ قهرمانی کشور آغاز شد اما قبل از آن تعدادی از علاقمندان به این رشته در اواسط دهه شصت این ورزش یعنی پاورلیفتینگ را آغاز کردند و با استفاده از مجلات تخصصی آن را پیش بردند.

برای اولین بار تیم ایران در سال 2000 میلادی راهی مسابقات جهانی شد در حالی که فقط یک لژیونر در آن تیم حضور داشت و آن شخص فرشید سلطانی بود.فرشید سلطانی در سالهای 2000 و 2001 در بوندس لیگا آلمان مسابقه داد و با تیم موتور بالتس بوخوم، عنوان سوم بوندس لیگا را به دست آورده بود.

در سال 2003 میلادی تیم ملی ایران با چهار ورزشکار راهی مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان شد. در این رقابتها مهراب فاطمی و مانی خسروی برای ایران طلا گرفتند، فرشید سلطانی برنده مدال نقره شد و مهدی فاطمی هم مدال برنز گرفت تا تیم چهار نفره ایران، عنوان چهارم آسیا را از آن خود کند.

یک سال بعد ایران تیم کاملی راهی جمشیدپور هندوستان کرد که مسابقات پرس سینه قهرمانی آسیا در آن شهر برگزار می شد و در پایان رقابتها، عنوان نایب قهرمانی قاره کهن، از آن ورزشکاران کشورمان شد،

در سال 2006 میلادی ایران هم در پرس سینه و هم در پاورلیفتینگ قهرمانی آسیا که در فیلیپین برگزار می شد، عنوان قهرمانی را از آن خود ساخت،ایران در سال 2013 میزبان رقابتهای قهرمانی آسیا بود و عنوان قهرمانی آسیا در حالی در شهر اهواز، نصیب ملی پوشان کشورمان شد که سطح رقابتها به شدت بالا بود و چند رکورد جهانی در این مسابقات شکسته شد.

 

رسالت های اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران:

همان طور که اشاره شد اتحادیه پاورلیفتینگ جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه ورزش قهرمانی و تزریق روحیه نشاط به جامعه و معرفی و پرورش استعدادهای این رشته از بدو تاسیس تمام تلاش خود را بر آن داشته است که این رشته ی نوپا و پر طرفدار را در ایران توسعه دهد.

افتخارات این رشته نشان از این است که این اتحادیه در ایفای رسالتهای خویش بسضیار موفق بوده است.

 

سخن پایانی:

ورزش همواره یکی از مهم ترین عوامل کاهش فشارهای عصبی و کاهش استرس و البته امراض جسمی است و هر انسان در طول زندگی خویش می بایست زمانی از زندگی خود را صرف ورزش کردن نماید.

اما ورزش قهرمانی و کسب افتخارات نیز یکی از مواردی است که در جامعه باید بدان توجه شود ، ورزش پاورلیفتینگ از آن دست ورزش هایی است که هم می تواند از لحاظ جسمی به شخص کمک کند و هم می تواند در صورت تلاش یک ورزشکار آماتور از او یک قهرمان بسازد.

پس اگر شما نیز به پاور لیفتینگ علاقه دارید فرصت را از دست ندهید و استعداد خود را شکوفا نمایید.

تارنمای رسمی اتحادیه پاورلیفتینگ ج.ا.ا

 

تارنمای رسمی ipf

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن